Muzeum Miasta Łodzi w Pałacu Poznańskiego – szlakiem “królów bawełny”

Lubię wracać do Łodzi, bo to miasto z niezwykłą historią. Spędziłam tutaj z przyjaciółmi część mojego przedłużonego weekendu urodzinowego pod koniec października. Zapraszam na relację z niedzielnego spaceru i zwiedzania.

Czy to Wawel, a może Luwr? Nie, to Pałac Izraela Poznańskiego – neobarokowy pałac fabrykancki z XIX w. znajdujący się w Łodzi, w którym obecnie mieści się Muzeum Miasta Łodzi. W tym roku obchodzi rocznicę 120 lat od ukończenia go w tym okazałym kształcie, jaki możemy podziwiać obecnie.

Sala Lustrzana

Historia pałacu wiąże się z jego pierwszym właścicielem: Izraelem Poznańskim, polskim przemysłowcem pochodzenia żydowskiego, zaliczanym razem z Ludwikiem Geyerem i Karolem Scheiblerem do trzech łódzkich „królów bawełny”.


W muzeum można zwiedzać prywatne i oficjalne pomieszczenia rodziny Poznańskich, wyposażone w sprzęty z epoki, a w podziemiach znajduje się wystawa dotycząca historii rozwoju miasta, którego błyskawiczny wzrost z niewielkiej osady do półmilionowego miasta jest porównywany z amerykańskimi miastami.

Imponująca sala jadalna
Część sypialni
Gabinet Poznańskiego
Specjalna część poświęcona Arturowi Rubinsteinowi, wybitnemu pianiście
Muzeum Miasta Łodzi – wystawa o historii i rozwoju miasta
Łódź to miasto czterech kultur, tutaj wystawa pokazująca codzienne życie mieszkańców różnych religii i narodowości

Manufaktura to symbol Łodzi i kawał historii błyskawicznego rozwoju miasta. Centrum powstało na terenach dawnej fabryki Izraela Poznańskiego. Przebudowa została tak wykonana, aby częściowo zachować dawną atmosferę tego miejsca. Dominują tu zatem stare, pofabryczne budynki z czerwonej, nieotynkowanej cegły, które zostały jednak całkowicie przebudowane wewnątrz.

Dodatkowo kilka zdjęć ze spaceru po mieście, korzystając ze słonecznej pogody mijającego miesiąca.

Budynek Akademii Muzycznej
Serce Łodzi (nie mylić ze stadionem Łódź Widzew!)
Pasaż Róży
Ulica Piotrkowska, nazywana też “Pietryną”
Cerkiew Aleksandra Newskiego
EC1

Było pięknie! Do następnego razu!

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *